Administration
David Huyck – Principal
Jackie Choo – Assistant Principal
Terry Aunchman – Assistant Principal
6th Grade Team
Team 6A – Swashbucklers Team 6B – Navigators
Melissa Smith – ELA Kelly Wadel – ELA
Lori Banet – Math Jennifer Hitaffer – Math 
Allison Manganello- Science Meghan Wolfe – Science
Brian Buckley – US History Denise Ressel – US History
7th Grade Team
Team 7C – Bootleggers Team 7D – Privateers
Erin Leyendecker – ELA Lynn Turner – ELA
Dennis Duda- Math Tammy Wilson – Math
Laura Hull – Science Tony Celestini -Science
Joseph Lucchesi – Civics Dawn Brown – Civics
8th Grade Team
Team 8E – Seadogs Team 8F – Buccaneers
Tara Lorentsen – ELA/Gifted Joe Kelly – ELA
Mark Keller -Math Juanita Sholes – Math
TBA – Science Joe Groppe – Science
Theodore Baird -World History Matthew Beil – World History
Reading Department
Megan Kary Barbra Drake
Erin Fichtemaier Helen Austin
CCTE Department – Castaways
Harry Llenza – Business Meredith Alston – Family Consumer Science
Thomas Leahy – Technology
Fine Arts Department
Dennis Rowan – Music Angel Lopez – Spanish
P.E Department
Todd Burkhamer Robert Petrucci
Lisa Cusker
ESE/Basic Dual Enroll
Shannon Casel – Math Brittany Flood – ELA
Trista Durchik – Math Lauren Pukylo – ELA
Robert Hamada – Math
ESE Self-Contained – Marauders
John Martin – ESE Teacher Char-Lottie Langlais – ESE I.A
TBA – ESE Teacher Denise Guzman – ESE I.A
Leeanne O’Connor – ESE Teacher Jessica Sharp – ESE I.A
TBA – Behavior Specialist Lisa Massa – ESE I.A
Amanda Manie – SLP William Fulmer – ESE I.A
William Kopnek – ESE I.A
William Terranova – ESE I.A
Support Team
Denise Doerrfeld – Guidance Counselor Shannon Schell– Guidance Counselor
Becky Cicione – Learning Design Coach Jennifer Moore – Learning Design Coach
Anthony Figliomeni – Math Coach April Addington – SSAP
Randi-Anne Lied – Lab Manager Roberta Bryant – RMA
Damaris Medrano – Discipline Asst. Noemi Genao-Schott – ESOL I.A
Jennifer Shook – Social Worker Michelle Marley – School Psychologist
TBA – Compliance Resource TBA – School Nurse
Office Staff
Karen Lane – Principal’s Secretary Deborah Brougham – Secretary
Judy Petrizzi – Guidance Secretary Emerson Hubbard–BCE Student
Elizabeth Luna – Data Entry Sharon Kolodz –Registrar
Kim Wickstrom – Bookkeeper Cathy Alred – Clinic Assistant
Custodial Staff
Randy LeBlanc-Plant Manager Anthony Cordaro – Asst. Plant Manager
Jimmy Bishop – Custodian Jared Henry – Custodian
 Stacy Grimsley –Custodian
Food & Nutrition
Keith Klotch – Manager Genay Weinmann
Dawn Harvey Phyllis Higgins
Nikki Tomes