Contacts

Administration
David Huyck – Principal
Danielle White – Assistant Principal
Jackie Choo – Assistant Principal
 
6th Grade Team
Team 6A Team 6B
Jennifer Layne- ELA Kelly Wadel – ELA
Lori Banet – Math Jennifer Hitaffer – Math 
Tony Celestini -Science Terry Johnson – Science
Brian Buckley – Social Studies Denise Ressel – Social Studies
 
7th Grade Team
Team 7C Team 7D
Tara Lorentsen -Gifted ELA Kristen Sykora – ELA
Brittany Flood – ELA Lauren Pukylo – ELA 
Dennis Duda- Math Tammy Wilson – Math
Brian Lomio – Math Josh Weaver – Science
Laura Hull – Science Dawn Brown – Social Studies
Danielle Smith – Social Studies  
 
8th Grade Team
Team 8E Team 8F
Kate Colello – ELA Nikki Anderson – ELA
Trisha Johns -Math Juanita Sholes – Math
Edgar Coller – Science Joseph Groppe – Science
Wayne Robinson – Social Studies Kevin Addington – Social Studies
 
Reading Department
Barbra Drake – Research Erin Fichtemaier – 7th grade
Natasha Salagaras – 6th grade TBA – 8th grade
 
CCTE Department
Harry Llenza Meredith Alston
Larry O’Hearn  
 
Fine Arts Department
Dennis Rowan – Music Alan Pearson – Art
Angel Lopez – Spanish  
 
P.E Department
Todd Burkhamer Robert Petrucci
Lisa Cusker  
 
ESE/Basic Dual Enroll
Shannon Casel – Math   Brittany Flood – 7th ELA / 6th ESE
Brian Lomio – 7th Math / 6th ESE Lauren Pukylo – 7th ELA / 6th ESE
 
ESE Self-Contained
John Martin – ESE Teacher Jessica Sharp-ESE I.A
Lynn Tagliaferro-ESE Teacher Susan Debuhr – ESE I.A
Leeanne O’Connor – ESE Teacher Denise Guzman-ESE I.A
Lisa Massa-ESE I.A Holly Pittmann-ESE I.A
William Terranova -ESE I.A Amanda Garretson – SLP
D’Arci D’Onofrio -Behavior Specialist  
 
Support Team
Denise Doerrfeld – Guidance Counselor Shannon Savage– Guidance Counselor
Becky Cicione – Learning Design Coach Debbie Palmer – RMA/Media
April Addington – SSAP Randi-Anne Lied – Lab Manager
Damaris Medrano– Administrative Assistant for Discipline Jill Freiji-School Nurse
Jennifer Shook – Social Worker Michelle Marley-School Psychologist
Mary O’Connell-Compliance Resource  
 
Office Staff
Karen Lane – Principal’s Secretary Deborah Brougham – Secretary
Judy Petrizzi – Guidance Secretary Samantha Gongola–BCE Student
Elizabeth Luna – Data Entry Sharon Kolodz –Registrar
Kim Wickstrom – Bookkeeper Cathy Alred – Clinic Assistant
 
Custodial Staff
Randy LeBlanc-Plant Manager Kenneth Larsen – Asst. Plant Manager
Jimmy Bishop – Custodian John Richie – Custodian
 Stacy Grimsley –Custodian Jared Henry – Custodian
 
Food & Nutrition
Timothy Ellerman – Manager Shirley Arroyo – Assistant Manager
Dawn Harvey Phyllis Higgins
Genay Weinmann Nikki Tomes
Diane Oikle  Joelle Rinaldi
Translate »